Çocuğunuzun Mutlaka Kazanması Gereken 10 Temel Beceri

Aileler oldum olası çocuklarının her işte başarılı olmalarını ister. Okul hayatlarında ya da okul dışı etkinlikler buna dahildir. Ancak unuttukları bir şey var ki her çocuk aynı olmadığı gibi aynı becerileri de sergileyemezler.

Bir ebeveyn olarak çocukların her şeyi okuldan öğreneceğini düşünmek tabi ki yanlış olurdu. Okullar çocukları eğitmek ve zekâlarının gelişmesini sağlamak için vardır, fakat unutmayalım ki bir çocuğun aslında kendini keşfetmesi önce evde başlar. Bazı yetenekler vardır ki bunlar en iyi yalnızca evde öğrenilir. İşte bu becerilere yaşam becerileri diyoruz, yani olası acil durumlarda çocuğun dayanıp, ayakta kalmasına yardımcı olur. Bu beceriler yıllar içerisinde öğrenilip yıllar geçtikçe geliştirilmelidir.

Derlediğimiz 10 önemli beceri, çocuklar için hayat becerilerinin önemini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu hayat becerileri çocukların öğrenmesi için çok faydalı olduğu gibi, evrensel olarak kabul edilmektedir.

1-Yemek Pişirmek

Günümüzde hem kız hem de erkek çocukları yemek yapmaktan hoşlanıyorlar. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzdan küçük yaştan itibaren aralıklarla size mutfakta yardım etmesini isteyebilirsiniz ve yavaş yavaş bu süreçten zevk aldığını fark ederken aslında yemek pişirmenin zamanla ona kolay geldiğini fark edeceksiniz. Sağlıklı ve nazik yemek yeme alışkanlığını edinmesi çocuğunuza her zaman avantaj sağlayacaktır. Yeni neslin kendi ayakları üzerinde durma arzusu ve ailelerinden ayrı bir ev hayatını yaşama hevesini de düşünürsek, çocuğunuzun yakınında, olmadığınız zamanlarda da yemek yapabiliyor olmasını görmek sizi mutlu edecektir.

 2-Vahşi Yaşam Becerileri

Günümüz çocuklarının çok meraklı olduğunu hepimiz fark etmişizdir. Her şeyi deneyerek, görerek, dokunarak öğrenmek isterler. Korkusuzca kamp yapabilenden tutun, yüzme bilmediği halde kolluklarını takmadan havuza atlayanlara kadar daha neler neler. Bunu fırsat bilerek çocuğunuza ailecek ormana kampa gitme teklifinde bulunun. Bu kamp en basitiyle kendisine nasıl çadır kurulması gerektiğini, kamp ateşinde neler pişirebileceğini, yatağın dışında uygun olmayan yerlerde nasıl uyuyabileceğini öğretecektir. Bu beceriler, çocuklara özgüven ve bağımsızlık kazandırmaya yardımcı olurken aynı zamanda eğlenceli maceralar yaşatır.

3-Ev ve Bahçe Temel Bilgileri

Bu beceri, çocuklara kesinlikle doğaya saygı duymayı ve ayrıca gerektiğinde kendi kendine yeten bir yaşam oluşturmasına yardımcı olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için evinizin arka bahçesini kullanabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz hava şartlarının bitkileri nasıl etkilediği konusunda temel bilgileri öğrenip, uygulayabilecektir. Mesela tohumların nasıl filizlendiğini, bahçıvanların bitki sorunlarıyla nasıl başa çıktığını vb. Ayrıca bir ağaca çocuğunuzun ismini verip, birlikte büyümelerini izlemek sizce de harika anılar biriktirmenize neden olmaz mı?

4-İlk Yardım Becerileri

Çocuklar oyun oynarken kendilerini oldukça sık incitirler, bu nedenle öncelikli olarak ilk yardım becerileri edinmesi zor zamanlarda hayatlarını kolaylaştıracaktır. Kaza ve acil durumlarda kendilerini ve başkalarını nasıl kurtaracaklarını öğrenmelidirler.

5- Yüzme Becerisi

Bu önemli yaşam becerisini eğlenceli bir su aktivitesi sırasında öğretebilirsiniz. Suya yakın yerlerde yaşamak zorunda kalmasak bile her çocuk yüzmeyi öğrenmeli. Çünkü bu yalnızca kendisini kurtarmak için edinilen bir beceri değil aynı zamanda başkalarını da zor durumdan kurtarabilir.

6-Para Yönetimi Becerisi

Bu çocuğunuza öğretebileceğiniz en önemli yaşam becerilerinden biri olabilir. Onlara paranın nasıl değerlendirilmesi gerektiğini ve nasıl tasarruf edebileceklerini öğretebilirsiniz. Onlarla birlikte; ihtiyaçları için ne kadar para harcamaları gerektiğini ve ne kadarını saklamaları gerektiğinin hesaplamasını yapın.

7-Çamaşırlarla Başa Çıkma Becerisi

Her çocuğun erken yaşlarda öğrenmesi gereken bir beceridir. Çocuğunuzun kendi kıyafetlerini kendi yıkaması, okula veya üniversiteye gittiğinde kendisi için yararlı olacaktır.

8-Ev Bakım Onarımları

Mutlaka fark etmişsinizdir, çocuklar bir Tv’nin, buzdolabının, çamaşır makinesinin, mobil cihazın içerisinde ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kimin icat ettiğini vs görmek ve öğrenmek için her zaman isteklidirler. Onları merak ettiklerinden daha fazla şey öğrenmeye teşvik edin. Evde bir ampul değiştirmeyi, klozetin kapağını kapatmayı, ve gazın nasıl kapatılması gerektiğini öğretin. Ancak, onlara elektronik eşyaları kullanırken akılda tutulması gereken güvenlik tedbirleri hakkında yol göstermeyi kesinlikle unutmayın.

9-Kendisini Savunma Becerisi

Onları hayatın tatsız sürprizlerinden korumak için her zaman yanlarında. Peki, onu neden kendisini savunmayı öğrenebileceği bir kursa göndermeyi denemiyorsunuz. Mesela karate kursu, bu tür dersler yalnızca çocuğunuzun herhangi bir ani saldırıyı önlemesini sağlamaz, aynı zamanda genel olarak zihin odaklı gelişiminde fayda sağlar.

10-Zaman Yönetimi Becerisi

Çocuğa erken yaştan itibaren zamanın nasıl yönetileceği öğretilmelidir. Yardım almadan kıyafetlerini giyinmeyi, okul için hazırlanmayı ve ev ödevlerini belirli bir süre içerisinde nasıl bitirmesi gerektiği öğretilmelidir. Ve büyükçe zamanı yönetmeyi ve de daha verimli şekilde kullanmayı bilecektir.